Idees Sports

Άρης – Ολυμπιακός 2-1: Τον «τιμώρησε» με Γκαρθία και Μορόν στο «Βικελίδης» και τον έριξε από την κορυφή

Ένας Ολυμπιακός χωρίς πάθος, φαντασία στην επίθεση και με αμυντικές αδράνειες, δεν είχε ελπίδα στο «Κλ. Βικελίδης». Με πρωταγωνιστή τον Μάνου Γκαρθία που έχει γκολ και ασίστ, ο Άρης νίκησε τους Πειραιώτες με 2-1 και τους έριξε από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα στη Super League. Σκόρερ και ο Μορόν. Δοκάρι οι Θεσσαλονικείς στο 65’. Άντεξαν οι γηπεδούχοι στην πίεση που τους άσκησαν οι «ερυθρόλευκοι» στην επανάληψη. Μείωσε στις καθυστερήσεις ο Ελ Κααμπί.

Για δεύτερο σερί ματς, ο Ολυμπιακός έδειξε… άρρωστος επιθετικά, ο Άρης εκμεταλλεύτηκε τα αμυντικά κενά των φιλοξενούμενων στο «Βικελίδης» και νίκησε με 2-1, στο «μεγάλο» ματς του Σαββάτου (21.09.2024) για την 5η αγωνιστική στη Super League.

Ο Ολυμπιακός γνώρισε έτσι την πρώτη του φετινή ήττα στη Super League και έμεινε στους 10 βαθμούς (έπεσε από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα). Ο Άρης έφτασε τους 8 βαθμούς και «έπιασε» την πρώτη τετράδα.